top of page

İngiltere

İngiltere, geniş bir program yelpazesi sunan saygın üniversiteleriyle tanınır. Zengin kültürel mirasa sahiptir ve yüksek kaliteli bir eğitim sistemi sunar.

İngiltere'deki öğrenci yaşamı canlı ve çeşitlidir. Birçok okul dışı etkinlik, kulüp ve topluluk bulunmaktadır. Öğrenciler tarihi yerleri keşfedebilir, yerel kültürü deneyimleyebilir ve hareketli bir sosyal ortamın tadını çıkarabilirler.

Sayılarla Hızlı Bakış

1

QS Üniversite Dünya Sıralaması

10

Global Refah Endeksi Sıralaması

£25,000 - £30,000

Ortalama Yeni Mezun Maaşı 

%85 - %90

Lisans Mezunu

İş Bulma Oranı

%90 - %95

Yüksek Lisans Mezunu

İş Bulma Oranı

£12,000 - £15,000

Ortalama Senelik

Yaşam Maliyeti 

$10,000 - $30,000

Lisans Mezunu

Ortalama Maaşı

$15,000 - $35,000

Yüksek Lisans Mezunu

Ortalama Maaşı

£4,000 - £8,000

Senelik Konaklama Maliyeti

£200 - £400

Aylık Gıda Harcamaları

£50 - £100

Aylık Ulaşım Maliyeti

_dfa609f0-699c-4bcd-b9a2-b7bac9359df6_edited.jpg

Bir öğrencinin yaşam maliyeti İngiltere'de kira, gıda, ulaşım ve eğlence giderleri dahil olmak üzere yıllık olarak 12.000 ila 15.000 sterlin arasında değişmektedir.

Ülkenin başkenti Londra, İngiltere'deki en yüksek yaşam maliyetine sahiptir. Burada, ülkenin geri kalanında ödeyeceğiniz tutarın neredeyse iki katını ödemek durumunda kalabilirsiniz. Londra'da ortalama aylık kira ücreti, faturaları sizin ödeyeceğiniz küçük bir daire veya faturaları dahil edilmiş özel bir öğrenci yurdu odası için 1.000 sterlinin üzerindedir, diğer şehirlerde ise ortalama maliyet yaklaşık 700 sterlin olarak karşımıza çıkmaktadır.

İngiltere'deki öğrenciler için yaşam maliyeti her bölgeye göre değişir. Kuzey İrlanda'daki Belfast, Galler'deki Cardiff ve İskoçya'daki Glasgow, aylık ortalama yaşam maliyeti olarak 1.000 ila 1.300 sterlin arasında daha ekonomik yerlerdir, İngiltere'deki Manchester ve İskoçya'daki Edinburgh ise daha pahalı yerlerdir; ortalama maliyetleri sırasıyla 1.400 ila 1.700 sterlin arasındadır. Londra ise İngiltere'deki en pahalı lokasyon olarak aylık ortalama 2.500 sterlin maliyetine sahiptir. Bu veriler Numbeo'ya dayanmaktadır ve tek bir kişinin yaşam giderlerini yansıtmaktadır. Ancak öğrenci olarak iyi bir bütçe yaparak farklı indirimlerden ve kampanyalardan faydalanarak gerçek harcamalarınız muhtemelen daha düşük olacaktır.

İngiltere'deki Gıda Maliyeti
Ortalama olarak, orta sınıf bir restoranda bir öğün yemeğin maliyeti 15 ila 20 sterlin arasında değişirken, bir kişinin bir haftalık gıda alışverişi maliyeti 40 ila 60 sterlin arasında değişebilir. Ancak uluslararası öğrenciler, evde yemek pişirerek, yerel süpermarketlerde alışveriş yaparak ve öğrenci indirimlerinden faydalanarak tasarruf edebilirler. İngiltere'deki bir öğrencinin aylık gıda maliyeti yaklaşık 250 sterlin (338 dolar) civarındadır.

Student Portrait_edited_edited.jpg
AEnB2UrhhkruQbRf6KNy8HmJrjrKuvubwuioVD8c

Arkadaşına Öner !

 

$100 İndirim Kazan!

Hem Sen

 

Hem Arkadaşın Kazansın!

Üniversiteler

Kadim gelenekleri, dünya standartlarında eğitim sunma taahhüdü ve sıkı öğretim kalitesi sayesinde Birleşik Krallık, 100'den fazla dünya sıralamasında yer alan üniversiteye sahiptir. İşte Birleşik Krallık'taki en üst düzey 5 üniversite:

1.Oxford Üniversitesi: Birleşik Krallık'ın en eski öğrenim kurumu olan Oxford Üniversitesi, özgün kolej yapısıyla öne çıkar. Öğrenci ve akademisyenler, kolej veya salon adı verilen özerk örgütlerin bir parçası olurlar, bu da benzersiz bir akademik ortamın oluşmasını sağlar.

2.Cambridge Üniversitesi: Oxford ile birlikte Cambridge Üniversitesi, dünyanın en iyi 5 üniversitesi arasında saygın bir konumda yer alır. 800 yılı aşkın parlak bir tarihle, köklü gelenekler ve öncü araştırmaların merkezi olarak öne çıkar.

3.Imperial College London: Prince Albert'ın (Kraliçe Victoria'nın eşi) vizyonundan doğan Imperial College London, müzeler ve eğitim kurumlarını içeren bir kültürel merkezi oluşturma isteğinden doğdu. İş, bilim, teknoloji ve tıp alanlarına odaklanan üniversite, yenilik ve akademik mükemmelliğin bir merkezi olarak ön plana çıkar.

4.University College London (UCL): Devrimci bir yaklaşımı benimseyen UCL, Londra'nın ilk üniversitesi olarak öne çıkar. Tüm dinlere mensup öğrencilere kapılarını açarak ve kadınları öğrenci olarak kabul ederek gelenekleri yıkmış bir kurum olarak öne çıkar.

5.Edinburgh Üniversitesi: Sadece İskoçya'nın değil aynı zamanda Birleşik Krallık'ın beşinci sıradaki üniversitesi olan Edinburgh Üniversitesi, girişimcilik ve disiplinler arası işbirliği kültürü ile öne çıkar. Küresel çekiciliği, dünyanın dört bir yanından öğrenci ve akademisyenleri çeker.

Birleşik Krallık'ın akademik mirası, gelenekleri yenilikle birleştirerek, bu saygın kurumların dünya çapında üstün eğitim örnekleri sunmasını sağlar.

_0e102efd-816e-4a67-abf0-575fcc1466e9.jpg
_108aae3e-1b70-4c96-a959-9d350ca383f4.jpg

Harç Ücretleri
Genel Bakış


İngiliz öğrenciler, uluslararası öğrencilerden (AB öğrencileri dahil) farklı ücretler öderler. Ücretler ayrıca seçtiğiniz üniversite veya öğrenim programına göre de değişebilir.

Uluslararası lisans öğrencileri için öğrenim ücretleri yıllık 9.000 ila 33.500 sterlin arasında değişirken, lisansüstü düzeyde uluslararası öğrenciler için öğrenim ücretleri yıllık 7.000 - 36.400 sterlin arasında değişir; ortalama program ücreti ise 20.000 sterlindir. İngiliz vatandaşları için lisans düzeyinde öğrenim ücretleri 1.820 ila 9.250 sterlin arasında değişirken, lisansüstü kurslar 3.350 ila 22.300 sterlin arasında maliyetlendirilir.

Eğer üniversite seçerken maliyet büyük bir faktörse, QS TopUniversities'e göre uluslararası öğrenciler için en ucuz öğrenim ücretlerine sahip üniversiteler Coventry Üniversitesi, Royal Agricultural Üniversitesi ve Suffolk Üniversitesi olarak öne çıkar. Ayrıca, çevrimiçi programların genellikle kampüs tabanlı programlardan daha ucuz olduğunu unutmayın. İngiltere'de 700'den fazla çevrimiçi Lisans programımız ve yıllık sadece 1.784 sterline başlayan 2.500'den fazla çevrimiçi Yüksek Lisans programımız bulunuyor.

Bazen öğrenciler, öğrenim ücreti indirimi hakkından yararlanabilirler, bu genellikle genel öğrenim ücretinizde uygulanan bir indirim anlamına gelir. Ancak bu genellikle yalnızca İngiliz ve bazen AB öğrencileri için geçerlidir.

Başlıca Burslar

İngiltere Hükümeti Bursları (UK Government Scholarships)

1.Chevening Bursları
Sağlayıcı: İngiltere Hükümeti
Ödül: Genellikle bir yıllık yüksek lisans programını kapsar. Öğrenim ücretleri, yaşam masrafları, ekonomi sınıfı dönüş uçak bileti ve zorunlu harcamaları karşılamak için ek burslar içerir.
Uygunluk: Chevening'e uygun ülkelerden gelen üstün başarı göstermiş öğrencilere verilir.

2.Scotland Saltire Bursları
Sağlayıcı: İskoçya Hükümeti ve İskoç üniversiteleri iş birliğiyle
Ödül: 1 yıl süresince tam zamanlı yüksek lisans programlarına £8000 değerinde bir burs.
Uygunluk: Kanada, Çin (Hong Kong dahil), Hindistan, Japonya, Pakistan ve ABD vatandaşlarına yöneliktir.

3.Global Wales Yüksek Lisans Bursları
Sağlayıcı: Global Wales Programı
Ödül: Vietnam, Hindistan, ABD ve AB ülkelerinden gelen uluslararası öğrencilere, tam zamanlı bir yüksek lisans programında kullanılmak üzere £10,000 değerinde burs.
Uygunluk: Global Wales kapsamında yer alan ülkelerden gelen uluslararası öğrencilere yöneliktir.

4.GREAT Bursları
Sağlayıcı: Büyükelçilikler ve İngiltere Eğitim Departmanı
Ödül: Bangladeş, Çin, Mısır, Gana, Kenya, Hindistan, Endonezya, Malezya, Meksika, Nijerya, Pakistan, Tayland, Türkiye, Vietnam'dan gelen öğrencilere £10,000 değerinde bir burs.
Uygunluk: Bir yıllık yüksek lisans programlarına başvuran öğrencilere yöneliktir.

5.Commonwealth Yüksek Lisans Bursları
Sağlayıcı: İngiltere Uluslararası Kalkınma Departmanı (DFID)
Ödül: Uçak bileti, öğrenim ve sınav ücretleri, kişisel harcama desteği, tez bursu (uygunsa), ilk varış yardımı gibi bir dizi destek içerir.
Uygunluk: Gelişmekte olan Commonwealth ülkelerinden gelen öğrencilere yöneliktir.

İngiltere Üniversite Bursları (UK University Scholarships)
1.Gates Cambridge Bursları
Sağlayıcı: Cambridge Üniversitesi
Ödül: Cambridge'de herhangi bir konuda tam zamanlı yüksek lisans programını kapsar. Öğrenim ücretleri ve ek finansman içerir.
Uygunluk: Herhangi bir ülkeden gelen üstün başarılı öğrencilere yöneliktir.

2.Clarendon Bursları (Oxford Üniversitesi)
Sağlayıcı: Oxford Üniversitesi
Ödül: Akademik üstünlük ve potansiyel temel alınarak verilen 140 yeni burs. Öğrenim ve kolej ücretlerini kapsar, ayrıca yaşam masrafları için cömert bir hibe içerir.
Uygunluk: Oxford'daki lisansüstü düzeydeki tüm bölümlerde akademik üstünlük temel alınarak verilir.

3.Sussex Üniversitesi Rektörünün Uluslararası Bursları (University of Sussex Chancellor’s International Scholarships)
Sağlayıcı: Sussex Üniversitesi
Ödül: Sussex'teki bir dizi bölümde akademik performans ve potansiyele dayanarak verilen burslar. Burs, uluslararası öğrencilere yüzde 50 indirim sağlar ve bir yıl boyunca geçerlidir.
Uygunluk: Sussex Üniversitesi'nde tam zamanlı yüksek lisans programına başvuran non-EU uluslararası öğrencilere yöneliktir.

4.Bristol Üniversitesi Think Big Bursları
Sağlayıcı: Bristol Üniversitesi
Ödül: Bristol Üniversitesi, 2020'de en parlak ve en iyi uluslararası öğrencilere yönelik £500,000 yatırım yapmaktadır. Think Big Lisans ve Think Big Yüksek Lisans bursları, £6,500 ile £26,000 arasında değişen miktarlarda öğrenim ücreti indirimi sunar.
Uygunluk: Bristol Üniversitesi'nde lisans veya yüksek lisans düzeyindeki bir programa başvuran uluslararası öğrencilere açıktır.

5.UCL Küresel Yüksek Lisans Bursları (UCL Global Masters Scholarships)
Sağlayıcı: University College London (UCL)
Ödül: UCL Global Yüksek Lisans Bursu, düşük gelirli arka plana sahip uluslararası öğrencilere tam zamanlı bir yüksek lisans programına katılma fırsatı sunar. Burs miktarı £15,000 ve bir yıl süreyle geçerlidir.
Uygunluk: UCL'de tam zamanlı yüksek lisans programına başvuran düşük gelirli uluslararası öğrencilere yöneliktir.

6.University of West London Uluslararası Elçi Bursları (University of West London International Ambassador Scholarships)
Sağlayıcı: University of West London
Ödül: Uluslararası Elçi Bursu, University of West London'da tam zamanlı lisans veya yüksek lisans derecesine başvuran başarılı öğrencilere sağlanır. En fazla 50 burs, £5,000'ye kadar değerindedir.
Uygunluk: University of West London'da tam zamanlı lisans veya yüksek lisans programına başvuran öğrencilere yöneliktir.

7.University of the West of England (Bristol) Şansölye Bursları (University of West England Chancellor’s Scholarships)
Sağlayıcı: University of the West of England, Bristol
Ödül: University of the West of England, Bristol, her yıl uluslararası öğrencilere yönelik £100,000'ın üzerinde burs sağlamaktadır. Şansölye Bursu, bir akademik yıl boyunca tam öğrenim ücretini kapsar ve öğrenciden Uluslararası Gelişim Ofisi ve diğer departmanlarda staj yapmasını bekler.
Uygunluk: University of the West of England'da tam zamanlı lisans veya yüksek lisans programına başvuran uluslararası öğrencilere açıktır.

8.Sheffield Hallam Üniversitesi "Transform Together" Bursları (Sheffield Hallam University Transform Together Scholarships)
Sağlayıcı: Sheffield Hallam Üniversitesi
Ödül: "Transform Together" bursları, Sheffield Hallam Üniversitesi'nde tam zamanlı lisans veya yüksek lisans programına başvuran uluslararası ve Avrupa Birliği (AB) öğrencilere yüzde 50 indirim sağlar. İlk yıl için geçerlidir.
Uygunluk: Sheffield Hallam Üniversitesi'nde tam zamanlı lisans veya yüksek lisans programına başvuran uluslararası ve AB öğrencilere açıktır.

9.Warwick Şansölye Uluslararası Bursları (Warwick Chancellor’s International Scholarships)
Sağlayıcı: Warwick Graduate School
Ödül: Warwick Şansölye Uluslararası Bursları, yılda en fazla 42 bursa kadar verilir ve Warwick Üniversitesi'nde herhangi bir alanda doktora yapmak isteyen uluslararası ve AB öğrencilere tamamen ücret ve bakım ödeneği sağlar.
Uygunluk: Warwick Üniversitesi'nde doktora yapmak isteyen uluslararası ve AB öğrencilere yöneliktir.

10.Nottingham Üniversitesi "Developing Solutions" Bursları (Developing Solutions Scholarships at University of Nottingham)
Sağlayıcı: University of Nottingham
Ödül: Developing Solutions Bursları, Afrika, Hindistan veya Commonwealth'daki gelişmekte olan ülkelerden gelen uluslararası öğrencilere yılda 105 burs sunar. 30 burs tam öğrenim ücretini, 75 burs ise yarı öğrenim ücretini kapsar.
Uygunluk: University of Nottingham'da yüksek lisans yapmak isteyen Afrika, Hindistan veya Commonwealth'daki gelişmekte olan ülkelerden gelen öğrencilere yöneliktir.

_6c778958-f6de-43c9-baff-b3010023076b.jpg
_df2a1c7c-12f4-4a35-8d9f-4052a66198aa.jpg

Burs Başvurları


Bir burs başvurusunun spesifik gereksinimleri, başvurduğunuz finansal destek veya burs türüne ve hedeflediğiniz programa göre değişebilir.

Ancak, bir burs başvurusu her zaman neden finansal destek başvurusunda bulunduğunuzu açıklamanızı ve bunun akademik ve kariyer hedeflerinizi nasıl gerçekleştireceğinize nasıl yardımcı olacağını anlatmanızı isteyecektir. Bu genellikle "Başvuru Nedeni" veya "Burs Başvurunuz İçin Talep Mektubu" başlıkları altında yapılır ve genellikle başvurunuzun en kritik bölümü olabilir. Bu yüzden burs başvurunuz için bir motivasyon mektubu nasıl yazılacağını öğrenmek oldukça önemlidir.

Talep Mektubu: Bursa neden başvurduğunuzu, bu bursun sağladığı imkanlar ile eğitiminizi tamamladıktan sonraki kariyer planlarınızı anlattığınız metindir. Burada topluma katkıda bulunduğunuzu gösteren örnekler veya sosyal sorumluluk proje ve planlarınızdan bahsetmeniz genellikle olumludur. Sizi tüm açılardan anlatan kapsamlı bir içerik sunmanız başvurunuz adına destekleyici olacaktır.

Başvurunuzda yer alması muhtemel diğer bilgiler şunlar olabilir:

1.Akademik geçmiş: Akademik transkriptler, dereceler ve sertifikalar

2.Tavsiye mektupları: Genellikle öğretmenler, profesörler veya akademik yetenekleriniz hakkında referans verebilecek işverenlerden alınan tavsiye mektupları

3.Mali bilgiler: Başvurduğunuz bursun tüm öğrenim maliyetini karşılamayabileceği durumda, kalan maliyeti nasıl karşılayacağınıza dair bilgiler

4.Yazı veya yazı örnekleri: Yazma becerilerinizi ve eleştirel düşünme yeteneğinizi gösteren örnekler

5.Diğer destekleyici materyaller: İş portföyü veya ödül ve onurlar listesi gibi ek materyaller

Üniversite 
Başvuruları

Sahra FEC olarak üniversite başvuru sürecinizin ilk adımı olan sizin için doğru üniversite ve bölüme karar vermekten üniversitedeki son gününüze kadar yanınızdayız. Bu süreçte uzman eğitim danışmanlarımızın desteği ile hayallerinizdeki üniversite ve bölüm için en doğru başvuruyu hazırlamanıza destek oluyor olacağız.

İngiltere’demi bir üniversitesiye başvuruda ihtiyacınız olan belgeler aşağıdaki gibi olabilir:

1.Kişisel Bilgiler: Adınız, doğum tarihiniz, iletişim bilgileriniz gibi temel kişisel bilgiler.

2.Eğitim Geçmişi: Daha önce katıldığınız okullar, mezuniyet tarihleri, not ortalamalarınız gibi eğitim geçmişinizi belirten bilgiler ve belgeler.

3.İş Geçmişi: Başvurunuzla ilgili olarak önemli olan iş deneyimleriniz veya stajlarınız varsa bunları da belirtmek.

4.Program Seçimi: Başvurduğunuz program veya bölümü belirtmek.

5.Kişisel Beyan: Başvurunuzun önemli bir parçası olan kişisel beyanınızı içermelidir. Bu beyanda, neden bu programı seçtiğinizi, kariyer hedeflerinizi ve ilgi alanlarınızı açıklayabilirsiniz.

6.Referans: Bir öğretmen veya işveren tarafından yazılan bir referans mektubu, başvurunuzun değerlendirilmesine yardımcı olabilir. Bu referans genellikle İngilizce olarak yazılmalıdır.

7. Ödül, Başarı, Projeler ve Makaleler: Eğer eğitim hayatınız boyunca aldığınız bir ödül veya kazandığınız bir başarı veya katıldığınız proje ve yazdığınız makaleler varsa bunları mutlaka başvurunuza eklemeniz gerekir. Bu sizi geniş bir başvuru havuzunda öne çıkaracak en önemli kriter olacaktır. Eğitim hayatınızdaki bu gibi kilometre taşlarına ek olarak sosyal hayatınızda katıldığınız projeler veya başardığınız önemli konulardan da bahsedebilirsiniz.

8.Başvuru Ücreti: Başvurunuzun işleme alınabilmesi için gerekli olan başvuru ücretinin ödenmesi.

Üniversite başvuruları için hazırladığımız detaylı checklisti websitemize üye olduktan sonra üye sayfanızdaki dosyalarınız arasında bulabilirsiniz.

Sonraki adım, başvurunuzun incelenmesini beklemektir. Kabul edildiğinizde, koşullu veya koşulsuz bir teklif alabilirsiniz.

Koşullu bir teklif, kabulünüzün gelecekte belirli koşullara bağlı olduğu anlamına gelir. Bu koşullar, genellikle belirli sınavların veya dil yeterlilik testlerinin başarılı bir şekilde tamamlanması gibi gereksinimleri içerebilir.

Koşulsuz bir teklif ise tüm gereksinimleri karşıladığınızı ve kesin olarak kabul edildiğinizi gösterir.

İngiltere’de tüm başvurular UCAS sistemi üzerinden yapılmakta olup, bu süreci sizin adınıza yürütüyor olacağız.

_1b99fc9d-fe78-43b3-80f3-d609fb30a7c5.jpg
_a5f42b16-0ade-4875-afd3-e17af006b841.jpg

İngilizce Yeterlilik

İngiltere'de Lisans ve Yüksek Lisans İçin Gereken IELTS ve TOEFL Skorları

İngiltere'de lisans ve yüksek lisans seviyelerinde eğitim almayı düşünüyorsanız, genellikle İngilizce dil yeterliliğini kanıtlamak amacıyla IELTS veya TOEFL sınavlarının sonuçlarını sunmanız istenecektir. Bu sınavlar, İngilizce dilindeki dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerilerinizi ölçmek için kullanılır. Ancak, her üniversitenin ve hatta programın kabul koşulları farklılık gösterebilir. İşte İngiltere'deki lisans ve yüksek lisans programları için genellikle gereken IELTS ve TOEFL skorları hakkında genel bir bakış:

IELTS Skorları:

Lisans Seviyesi: Genellikle IELTS skorunun 6.0 ila 7.0 arasında olması beklenir. Ancak, bazı üniversiteler veya programlar daha yüksek bir skor gereksinimi belirleyebilir.

Yüksek Lisans Seviyesi: Yüksek lisans programları daha yoğun olduğundan, IELTS skorunun 6.5 ila 7.5 arasında olması yaygındır. Bazı prestijli üniversiteler veya spesifik programlar daha yüksek bir skor gerektirebilir.

TOEFL Skorları:

Lisans Seviyesi: TOEFL iBT (Internet-Based Test) sınavı için lisans seviyesinde genellikle 80 ila 100 arasında bir skor beklenir.

Yüksek Lisans Seviyesi: Yüksek lisans programları için TOEFL iBT skorunun 90 ila 110 arasında olması yaygındır.

Üniversiteler ve programlar arasındaki skor gereksinimleri değişebilir veya bu sınavlara ek başka sınavları da kabul edebilirler. Başvurduğunuz üniversite konusunda sayfanın sağ köşesindeki canlı Sahra FEC Whatsapp Destek ekibinden veya üniversitenin resmi web sitesini ziyaret ederek veya kabul birimi ile iletişime geçerek hangi skorların kabul edildiğini öğrenmek en iyisidir. Ayrıca, dil yeterliliği gereksinimlerini karşılamak için hazırlık programlarına da başvurabilirsiniz.

_edfa9fb7-3d89-4105-9005-f72f4b0b2756.jpg

Bir öğrenci konutu ararken İngiltere'de iki seçeneğiniz vardır:

Kampüs içi konaklama: Bunlar üniversiteniz tarafından yönetilen yurtlardır; temelde yüzlerce öğrencinin yaşadığı daire bloklarıdır. Genellikle su, ısıtma ve elektrik gibi ek maliyetler dahil edilmiştir ve mümkün olduğunca birinci sınıf ve uluslararası öğrenciler, zamanında başvurduklarında garantili bir yer sahibi olurlar.

İngiltere'deki bu tür öğrenci konutları genellikle yatak, gardırop ve masa ile donatılmış küçük, temiz odalar sunar. Mutfak ve ortak alan paylaşılır ve bazen banyo da paylaşılır. Bir yurtta yaşarken öğrenci yaşamının tamamen içine dalabilir, eğlenceli vakit geçirebilirsiniz, ancak aynı zamanda yeni tanıştığınız insanlarla nasıl paylaşılacağını ve yaşanacağını öğrenmeniz gerekebilir.

Kampüs dışı öğrenci konutu: Bu seçenek, daha fazla gizlilik, daha az paylaşım ve muhtemelen daha modern bir ortam sunan özel öğrenci daireleri veya yurtları anlamına gelir. Tabii ki, bunun aylık maliyeti daha yüksek olabilir. Aynı zamanda, kampüs dışında yaşamak için başka bir seçenek, birkaç arkadaşınızla bir evi paylaşmaktır. Maliyet daha uygun olacaktır ve yeri tanımadığınız insanlarla paylaşmayacaksınız. Ancak yeri kendiniz bulmanız, bazen kira önceden ödemeniz ve ısıtma, su, internet veya elektrik gibi ek masrafları kendiniz karşılamanız gerekecektir.

İngiltere'de de öğrencilere yönelik birçok ücretsiz etkinlik ve müze ziyareti sunulur.

British Museum: Londra'daki British Museum, dünya tarihine ve kültürüne dair geniş bir koleksiyona sahiptir ve ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.
National Gallery: Londra'daki National Gallery, ünlü sanat eserlerini barındıran bir müzedir ve giriş ücretsizdir.
Tate Modern: Modern sanat eserlerine ev sahipliği yapan Tate Modern, Londra'da ziyaretçilere ücretsiz sunulur.
Üniversite Etkinlikleri: Birçok üniversite, öğrencilere ücretsiz konferanslar, seminerler ve kültürel etkinlikler düzenler.

_1c7a52b5-ee15-4c0e-af79-f0fdc3a16aca_edited.jpg

Daha Fazla
Bilgi İçin

Sahra FEC Logo
bottom of page